Kurzy na vítěze
Rozdíl 0,40 v kurzu na stejný výsledek u dvou kanceláří znamená na tisícikorunové sázce stovky...
Kompletní datový průvodce MS 2026. Kurzy, analýzy skupin, tipy na zápasy a srovnání sázkových kanceláří pro české sázkaře.
Načítání...
Za devět let praxe v kurzových analýzách jsem nezažil turnaj, který by přepsal tolik pravidel najednou. MS 2026 není jen další šampionát — je to první mistrovství světa se 48 týmy, první rozložené přes tři státy a první, kde vyřazovací fáze začíná kolem 32 týmů místo šestnácti. Každé z těchto čísel mění způsob, jakým se nad turnajem přemýšlí z pohledu sázkových kanceláří.
104 zápasů během 39 dnů — to je průměrně 2,67 utkání denně. Pro srovnání: MS 2022 v Kataru nabídlo 64 zápasů za 29 dnů, tedy 2,21 utkání na den. Nárůst o 62,5 % v celkovém počtu zápasů znamená výrazně širší nabídku sázkových příležitostí.
Turnaj hostí 16 stadionů — jedenáct v USA, tři v Mexiku a dva v Kanadě. Vzdálenost mezi nejvzdálenějšími arenami (Seattle a Miami) přesahuje 5 300 km vzdušnou čarou, což odpovídá vzdálenosti z Prahy do Dubaje. Pro sázkaře to znamená obrovské rozdíly v klimatických podmínkách, nadmořské výšce a časových pásmech — faktory, které tipéři na předchozích turnajích v jedné zemi nemuseli řešit.
Formát skupinové fáze: 12 skupin po 4 týmech. Postupují dva nejlepší z každé skupiny plus 8 nejlepších třetích mužstev. Celkem 32 týmů v play-off — oproti 16 na MS 2022.
Časový rámec: 11. června (zahájení, Estadio Azteca) — 19. července 2026 (finále, MetLife Stadium).
Celkový počet zápasů: 104 (48 skupinová fáze + 56 vyřazovací fáze).
Z pohledu českého sázkaře vstupují do hry dva dominantní faktory: časový posun a daňová povinnost. Většina zápasů v USA a Mexiku se hraje ve večerních hodinách místního času, což znamená pozdní noc a časné ráno v CEST. Zápasy začínající v 22:00 ET odpovídají 04:00 CEST následujícího dne — a přesně v tomto čase hraje Česko svůj první zápas proti Jižní Koreji. Na druhou stranu polední zápasy ve 12:00 ET spadají na příjemných 18:00 CEST, kdy většina sázkařů sedí doma u obrazovky.
Daňový aspekt je přímočarý: čistý výdělek ze sázek nad 50 000 Kč za kalendářní rok podléhá dani z příjmů fyzických osob ve výši 15 %. Hrubý herní příjem operátorů (GGR) zdaňuje stát sazbou 23 % u sportovních sázek. To se promítá do marží kanceláří, a tedy i do kurzů, které sázkař vidí na svém tiketu.
48 účastníků MS 2026 pochází z pěti konfederací — 16 z UEFA, 8 z CONMEBOL, 8 z CAF, 8 z AFC, 6 z CONCACAF a 2 z OFC. Poměr evropských týmů k celku klesl z 40,6 % (MS 2022) na 33,3 %. Pro sázkové trhy to znamená méně "jistých" favoritů a širší rozptyl kurzů.
Čísla rámují celý turnaj, ale teprve v kontextu skupin, týmů a konkrétních zápasů začínají dávat smysl. V další sekci se podívám na to, co nový formát mění na herním poli — a proč třetí místo ve skupině nemusí být konečná stanice.
Když FIFA v roce 2017 oznámila rozšíření MS na 48 týmů, první reakce sázkových analytiků byla skeptická. Více týmů znamená více "jasných" skupin, nižší průměrnou kvalitu zápasů a kurzy, ve kterých se těžko hledá hodnota. Po devíti letech, kdy jsem tu změnu sledoval od konceptu po realitu, můžu říct, že pravda je mnohem zajímavější — a pro sázkaře výhodnější, než se zdálo.
Klíčová novinka formátu MS 2026 spočívá ve struktuře skupin a systému postupu. Dvanáct skupin po čtyřech týmech znamená, že každý celek odehraje pouze tři zápasy v základní části. V praxi to zužuje prostor pro korekci chyb — jeden špatný výkon a tým balancuje na hraně vyřazení. Pro sázkové trhy to generuje volatilitu, která zvyšuje počet value betů ve srovnání s klasickým formátem osmi skupin.
Postupový klíč je dvouvrstvý. Ze skupiny postoupí první dva týmy automaticky. K nim se přidá osm nejlepších mužstev ze třetích míst — hodnocených podle bodů, skóre a dalších tiebreaker kritérií. Výsledkem je 32 týmů ve vyřazovací fázi, což je dvojnásobek oproti MS 2022. Tento systém vytváří specifický sázkový fenomén: i týmy na třetím místě hrají o postup až do posledního kola, což udržuje kurzové trhy živé déle a eliminuje "mrtvé" zápasy v závěrečných kolech skupin.
Systém 8 nejlepších třetích mužstev znamená, že teoreticky může postoupit tým s jednou výhrou a dvěma remízami (5 bodů), nebo dokonce s jednou výhrou, jednou remízou a jednou prohrou (4 body) — pokud má příznivé skóre. Pro sázkaře to otevírá prostor pro sázky na "postup ze skupiny" i u outsiderů, kde kurzy bývají nadhodnocené.
Vyřazovací fáze začíná kolem 32 týmů — osmifinále, čtvrtfinále, semifinále, finále. Žádné přechodné kolo, žádná výjimka. Celkem 56 zápasů knockout fáze, z toho 16 osmifinálových, 8 čtvrtfinálových, 4 semifinálové (včetně zápasu o třetí místo) a finále. Pro live sázkaře je zásadní, že každý zápas knockout fáze může jít do prodloužení a penalt — a historická data ukazují, že přibližně 25 % vyřazovacích zápasů na MS skončí po 90 minutách nerozhodně.
Z geografického hlediska je turnaj rozdělen nerovnoměrně. USA hostí 78 zápasů na jedenácti stadionech, Mexiko 13 zápasů na třech a Kanada 13 zápasů na dvou. Zahájení turnaje proběhne na Estadio Azteca v Mexico City, finále na MetLife Stadium v East Rutherford u New Yorku. Pro české sázkaře, kteří sledují zápasy živě, to znamená orientaci ve třech časových pásmech — ET (východ USA), CT (střed USA a Mexiko) a PT (západ USA a Vancouver).
Nový formát mění i strukturu sázkových trhů. Kanceláře nabízí nejen klasické ante-post kurzy na vítěze turnaje, ale i specifické trhy: počet postupujících třetích mužstev z každé skupiny, přesný počet gólů v celém turnaji (kde historický průměr posledních pěti MS je 2,56 gólu na zápas) nebo identitu čtvrtfinalistů. Rozšířený formát navíc prodlužuje turnaj na 39 dnů — o deset více než MS 2022 — což znamená více dní se zápasy, více příležitostí pro live sázení a více prostoru pro reagování na měnící se formu týmů.
Pro každého, kdo sledoval MS 2022, kde skupinová fáze trvala dvanáct dnů, je přechod na šestnáct dnů skupinové fáze MS 2026 podstatný. Delší intervaly mezi zápasy jedné skupiny dávají analytikům čas na přehodnocení kurzů po každém kole — a právě v těchto mezerách se skrývá největší hodnota pro sázkaře, kteří pracují s daty místo s intuicí.
Formát určuje pravidla hry — ale teprve rozlosování skupin ukazuje, kde se budou odehrávat skutečné příběhy turnaje. Pojďme se podívat na všech dvanáct skupin.
Rozlosování turnaje proběhlo v prosinci 2025 a přineslo několik kombinací, které by sázkový analytik nevymyslel ani ve snu. Skupina s obhájcem titulu a středoevropským outsiderem. Skupina se dvěma finalisty posledního EURO. Skupina, kde africký tým čelí jihoamerickému favoritovi pod mexickým sluncem. Než se pustím do detailů, přehled všech dvanácti skupin v jedné tabulce.
| Skupina | Tým 1 | Tým 2 | Tým 3 | Tým 4 |
|---|---|---|---|---|
| A | Mexiko | Jižní Korea | JAR | Česko |
| B | Kanada | Švýcarsko | Katar | Bosna a Hercegovina |
| C | Brazílie | Maroko | Skotsko | Haiti |
| D | USA | Austrálie | Paraguay | Turecko |
| E | Německo | Ekvádor | Pobřeží slonoviny | Curaçao |
| F | Nizozemsko | Japonsko | Tunisko | Švédsko |
| G | Belgie | Írán | Egypt | Nový Zéland |
| H | Španělsko | Uruguay | Saúdská Arábie | Kapverdy |
| I | Francie | Senegal | Norsko | Irák |
| J | Argentina | Rakousko | Alžírsko | Jordánsko |
| K | Portugalsko | Kolumbie | Uzbekistán | DR Kongo |
| L | Anglie | Chorvatsko | Panama | Ghana |
Skupiny A, B a D obsahují hostitelské země — Mexiko, Kanadu a USA. Historická data o výhodě domácího prostředí na MS jsou jednoznačná: hostitelé postoupili ze skupiny ve 100 % případů od roku 1998 (s výjimkou JAR 2010, kde ale hrála roli specifická síla skupiny). Sázkové kanceláře to reflektují — kurzy na postup Mexika, USA i Kanady ze skupiny se pohybují kolem 1,20 až 1,40.
Skupina A je pro české sázkaře zdaleka nejzajímavější. Mexiko jako nasazený hostitel, Jižní Korea s kvalitním kádrem okolo Son Heung-mina, JAR coby zástupce CAF a Česko, které se na šampionát vrací po dvacetileté absenci. Podrobný rozbor najdete dále — ale v kontextu ostatních skupin patří A mezi středně těžké, s jedním jasným favoritem a třemi srovnatelnými soupeři o zbylá místa.
Skupina D s USA, Austrálií, Paraguayí a Tureckem je jednou z nejvyrovnanějších. Turecko pod vedením nového trenéra a s mladou generací (Arda Güler, Kenan Yıldız) má reálnou šanci na druhé místo. Australané tradičně těží z fyzické připravenosti a organizace. Paraguay prochází generační obměnou, ale jihoamerická DNA v turnajovém prostředí nikdy nelze podcenit.
Skupina E s Německem je na papíře nejméně vyrovnaná — Ekvádor, Pobřeží slonoviny a Curaçao nemají individuální kvalitu na to, aby ohrozily čtyřnásobné mistry světa. Kurzy na postup Německa z prvního místa klesají pod 1,30. Pro sázkové analytiky je ale zajímavější boj o druhé místo: Pobřeží slonoviny s čerstvým titulem mistra Afriky 2024 nabízí lepší value než Ekvádor, který prošel kvalifikací CONMEBOL se skřípem.
Skupina F — Nizozemsko, Japonsko, Tunisko, Švédsko — je kandidát na nejkvalitnější skupinu turnaje z hlediska průměrného FIFA rankingu. Japonsko je stabilní účastník knockout fáze posledních dvou MS a u kurzových analytků panuje shoda, že nizozemsko-japonský souboj rozhodne o prvním místě. Tunisko i Švédsko mají na třetí příčku, ale postup do 32 bude vyžadovat minimálně 4 body.
Skupina G s Belgií, Íránem, Egyptem a Novým Zélandem nabízí paradox — Belgie, donedávna jednička žebříčku FIFA, přichází na turnaj po sérii zklamání (čtvrtfinále MS 2022, skupinová fáze EURO 2024). Její kurzy na celkový triumf spadly z 8,00 na 20+. Írán a Egypt jsou kompaktní defenzivní mužstva, která tradičně trápí favority v prvních zápasech.
Skupina H se Španělskem a Uruguayí je sázkařský highlight. Dva týmy s reálnou ambicí na semifinále ve stejné skupině. Španělsko jakožto mistr Evropy 2024 je jasný nasazený, ale Uruguay — historicky nejúspěšnější jihoamerický tým na MS po Brazílii a Argentině — nabízí kurzy na postup kolem 1,60, což je na tým s hráči v top evropských ligách neobvykle vysoko.
Skupina I s Francií je přímočará. Les Bleus — finalisti MS 2018 a 2022 — mají nejsilnější kádr turnaje co do hloubky. Senegal je jedničkou africké zóny, Norsko s Haalandem ohrožuje každého, Irák je outsider bez větších ambicí na postup. Pro sázkaře je zajímavá otázka: postoupí Norsko jako druhé, nebo bude muset spoléhat na status nejlepšího třetího?
Skupina J je skupinou Argentiny. Obhájci titulu z Kataru přicházejí s otázkou, zda Lionel Messi v 39 letech nastoupí, a pokud ano, v jaké roli. Rakousko je solidní evropský celek s organizací a disciplínou, Alžírsko a Jordánsko doplňují skupinu bez šance na postup z prvních dvou míst. Kurzy na postup Argentiny ze skupiny klesly pod 1,10.
Skupina K — Portugalsko, Kolumbie, Uzbekistán, DR Kongo — nabízí dva silné týmy a dva debutanty na MS v moderní éře. Portugalsko s Cristianem Ronaldem (41 let v létě 2026) a Kolumbie s jedním z nejmladších a nejrychlejších kádru turnaje tvoří jasný favoritní pár. Uzbekistán se na MS představí po 44 letech absence a jeho kurz na postup ze skupiny atakuje hranici 15,00.
Skupina L je z dramatického hlediska možná nejlepší na turnaji. Anglie a Chorvatsko — repríza semifinále MS 2018, kde Chorvatsko Anglii vyřadilo po prodloužení — se znovu potkávají ve stejné skupině. Panama a Ghana doplňují čtveřici, ale hlavní story je jasná: Kane proti Modrićovi, Premier League proti jadranské generaci, která hraje svůj poslední velký turnaj.
Z dvanácti skupin jsou čtyři vyrovnané natolik, že kurzy na postup druhého a třetího týmu se liší o méně než 0,5 bodu (F, D, H, L). Právě v těchto skupinách se skrývá největší prostor pro value sázky — a právě na ně se zaměřím v detailních rozborech jednotlivých skupin.
Poslední čas, kdy česká reprezentace nastoupila k zápasu na mistrovství světa, psal se rok 2006. Německo, skupinová fáze, tři body a konec. Od té doby dvacet let čekání, čtyři neúspěšné kvalifikace a jedna generace hráčů, která odešla bez šampionátu. Když Jiří Kovář chytil rozhodující penaltu proti Dánsku 31. března 2026 v EPET Areně, nebyla to jen kvalifikace — byl to okamžik, který vrátil český fotbal na mapu velkých turnajů.
Cesta na MS vedla přes baráž UEFA, Path D. V semifinále Česko remizovalo s Irskem 2:2 a postoupilo po penaltách 4:3. Finále proti Dánsku mělo identický scénář — 2:2 po prodloužení, penaltový rozstřel 3:1. Pavel Šulc otevřel skóre ve 3. minutě finále a jeho gól se stal symbolem celé kvalifikační kampaně. V brance Kovář, v obraně Hranáč a Krejčí, ve středu Souček s Daridou — kádr, který kombinuje zkušenosti z Premier League a Bundesligy s mladou energií.
Skupina A — zápasy Česka na MS 2026:
| Datum | Zápas | Stadion | Čas CEST |
|---|---|---|---|
| 11. června | Jižní Korea vs Česko | Estadio Akron, Guadalajara | 04:00 |
| 18. června | Česko vs JAR | Mercedes-Benz Stadium, Atlanta | 18:00 |
| 24. června | Česko vs Mexiko | Estadio Azteca, Mexico City | 03:00 |
Časový profil zápasů je pro české fanoušky a sázkaře polarizující. První zápas proti Jižní Koreji začíná ve 04:00 CEST — to je čas, kdy většina tipérů spí, a live sázkové trhy bývají tenčí. Druhý zápas proti JAR v Atlantě (18:00 CEST) je naopak ideální — podvečerní čas, plná pozornost, otevřené kanceláře. Třetí zápas proti Mexiku na Estadio Azteca ve 03:00 CEST opět spadá do nočních hodin a přidává faktor nadmořské výšky (2 240 m n.m.), který historicky ovlivňuje výkony evropských týmů.
Šance Česka na postup ze skupiny závisí na výsledku prvních dvou zápasů. Mexiko je favoritem skupiny s kurzy na postup kolem 1,25. Zbylá tři mužstva bojují reálně o druhé místo a pozici nejlepšího třetího. Jižní Korea disponuje individuálně nejsilnějším hráčem skupiny (Son Heung-min), ale česká defenzivní organizace pod Haškem a zkušenosti Součka a Coufala z anglického fotbalu mohou být vyrovnávajícím faktorem.
Kurzy na postup Česka ze skupiny se u českých kanceláří pohybují v rozmezí 2,20 až 2,60. Na postup z prvního místa pak kolem 6,50 až 8,00. Z analytického pohledu je nejzajímavější sázka na "postup jako nejlepší třetí" — kurzy mezi 3,50 a 4,50 reflektují reálný scénář, kde Česko porazí JAR, prohraje s Mexikem a remizuje nebo těsně prohraje s Koreou.
JAR — soupeř ve druhém zápase — je klíčem k postupu. Bafana Bafana se na MS kvalifikovali z africké zóny CAF a přicházejí s kádrem postaveným převážně na hráčích z domácí Premier Soccer League a několika legionářích v evropských druhých ligách. Individuální kvalita kádru je v kontextu skupiny nejnižší, což potvrzují i kurzy na postup JAR (kolem 3,80 až 4,50). Zápas Česko vs JAR v Atlantě (18:00 CEST) je ten, kde se česká účast na turnaji reálně rozhodne.
Česko se vrací na MS po dvaceti letech jako barážový tým bez tlaku očekávání — a právě v této pozici se na velkých turnajích rodí překvapení. Historická data ukazují, že týmy z baráže postoupily ze skupiny ve 38 % případů na posledních třech MS.
Přesně tři měsíce před turnajem jsem porovnal ante-post kurzy na vítěze MS 2026 u čtyř hlavních českých kanceláří — a rozdíly, které jsem našel, by stačily na pokrytí marže celého tiketu. Není to překlep: stejný tým, stejný trh, stejný den, a přesto kurz u jednoho operátora o 12 % vyšší než u druhého. Tohle je důvod, proč srovnání kurzů není volitelný krok — je to základ jakékoliv sázkové strategie.
Favorizovaná pětice se napříč trhy shoduje, liší se jen pořadí a výše kurzů. Brazílie a Francie sdílejí pozici nejnižších kurzů na celkový triumf — hodnoty se u českých kanceláří pohybují v rozmezí 4,50 až 5,50. Anglie a Argentina následují s kurzy mezi 6,00 a 7,50. Španělsko jako mistr Evropy 2024 uzavírá top pětku s kurzy kolem 7,00 až 8,50. Rozdíl mezi nejlepším a nejhorším kurzem na Francii u českých operátorů činí přibližně 1,00 bod — při sázce 1 000 Kč to představuje potenciální rozdíl 200 Kč na výhře.
| Tým | Rozmezí kurzů (CZ trh) | Pozice ve FIFA rankingu | Skupina |
|---|---|---|---|
| Brazílie | 4,50–5,50 | Top 5 | C |
| Francie | 4,80–5,50 | Top 3 | I |
| Anglie | 6,00–7,00 | Top 5 | L |
| Argentina | 6,50–7,50 | Top 2 | J |
| Španělsko | 7,00–8,50 | Top 5 | H |
| Německo | 9,00–11,00 | Top 10 | E |
| Portugalsko | 10,00–13,00 | Top 8 | K |
| Nizozemsko | 14,00–18,00 | Top 10 | F |
Zajímavější než favorizovaná skupina je střední pásmo — týmy s kurzy mezi 15,00 a 40,00, kde se skrývá to, čemu analytici říkají "value zone". Německo po silném EURO 2024 nabízí kurzy kolem 9,00 až 11,00, což je při síle kádru (Musiala, Wirtz, Havertz) a tradici na MS atraktivní. Portugalsko s kurzy 10,00 až 13,00 je závislé na tom, zda Ronaldo nastoupí v plné formě — ale i bez něj má kádr na čtvrtfinále.
Na opačném konci spektra stojí debutanti a outsideři. Curaçao, Haiti, Kapverdy a Nový Zéland mají kurzy na celkový triumf nad 500,00 — a právem. Ale pozor: kurzy na postup ze skupiny u těchto týmů se pohybují kolem 8,00 až 15,00, a to už je sázková kategorie, kde jeden překvapivý výsledek může obrátit celou skupinu.
Kde hledat nejlepší kurzy: Žádná česká kancelář nedominuje ve všech trzích současně. Obecné pravidlo — na favority (kurzy pod 10,00) bývají rozdíly menší, protože likvidita trhu je vysoká. U outsiderů (kurzy nad 20,00) se rozdíly zvětšují, protože kanceláře nastavují vyšší marži na méně obchodované trhy. Srovnání před každým tiketem ušetří v průměru 5 až 8 % na potenciálním výnosu.
Česko samotné má kurzy na celkového vítěze turnaje v rozmezí 80,00 až 120,00. Realistické? Ne. Ale jako long shot sázka s minimální částkou — proč ne. Pravděpodobnost odpovídající kurzu 100,00 je 1 %, a i když skutečná pravděpodobnost je ještě nižší, emocionální hodnota takového tiketu po celou dobu turnaje je pro českého fanouška nepopiratelná.
Kurzy nabízí čísla — ale ta čísla mají kontext, který se mění s každým stadionem, časovým pásmem a klimatem. V další sekci se podíváme na místa, kde se MS 2026 bude hrát.
Na MS 2022 v Kataru se všechny stadiony vešly do okruhu 75 km. Na MS 2026 je nejdelší transfer mezi stadiony — Seattle a Miami — 5 300 km. Tohle není kosmetický detail. Pro sázkové analytiky jsou vzdálenosti, klima a nadmořská výška stadionů proměnné, které vstupují do predikčních modelů stejně jako forma týmu nebo kvalita kádru.
Šestnáct stadionů je rozděleno mezi tři země. USA disponují jedenácti arenami rozprostřenými od východního (MetLife Stadium, Gillette Stadium, Lincoln Financial Field) přes jižní (Hard Rock Stadium Miami, NRG Stadium Houston, AT&T Stadium Dallas, Mercedes-Benz Stadium Atlanta) po západní pobřeží (SoFi Stadium LA, Levi's Stadium San Francisco, Lumen Field Seattle) s jedním stadionem ve středu země (GEHA Field at Arrowhead Stadium, Kansas City). Mexiko přidává tři ikonické areny — Estadio Azteca v Mexico City (zahájení turnaje), Estadio BBVA v Monterrey a Estadio Akron v Guadalajaře. Kanada doplňuje BMO Field v Torontu a BC Place ve Vancouveru.
| Stadion | Město | Kapacita | Klíčové zápasy |
|---|---|---|---|
| MetLife Stadium | East Rutherford (NY/NJ) | 82 500 | Finále |
| Estadio Azteca | Mexico City | 87 523 | Zahájení, Česko vs Mexiko |
| Estadio Akron | Guadalajara | 49 850 | Korea vs Česko |
| Mercedes-Benz Stadium | Atlanta | 71 000 | Česko vs JAR |
| SoFi Stadium | Los Angeles | 70 240 | Semifinále |
| Hard Rock Stadium | Miami | 64 767 | Semifinále |
| AT&T Stadium | Dallas | 80 000 | Čtvrtfinále |
Pro českou skupinu A jsou relevantní tři stadiony. Estadio Akron v Guadalajaře (první zápas, Korea vs Česko) leží v nadmořské výšce 1 566 m — nižší než Mexico City, ale stále dostatečné na to, aby evropské týmy bez aklimatizace pociťovaly ztížené podmínky. Mercedes-Benz Stadium v Atlantě (Česko vs JAR) je klimatizovaný dóm s uzavíratelnou střechou — teplota a vlhkost pod kontrolou, žádný klimatický handicap. Estadio Azteca v Mexico City (Česko vs Mexiko) je legendární stadion ve 2 240 m n.m., kde evropské týmy historicky inkasují o 0,4 gólu na zápas více než na stadionech v nížinách.
Klimatické podmínky v červnu a červenci se liší dramaticky: Miami a Houston nabízí teploty nad 32 °C s vlhkostí přes 70 %, Seattle a Vancouver kolem příjemných 20–24 °C. Pro sázkaře, kteří pracují s daty o výkonnosti týmů v různých klimatických podmínkách, je tohle goldmine — a na jednotlivé stadiony se detailně podívám v samostatných rozborech.
Z hlediska kapacity dominuje Estadio Azteca (87 523 míst) a MetLife Stadium (82 500). Nejmenší arénou turnaje je BMO Field v Torontu s kapacitou kolem 30 000 míst po dočasném rozšíření. Velikost stadionu přímo ovlivňuje atmosféru a nepřímo i výkon domácích týmů — data z MS 2014 a 2018 ukazují, že hostitelé dosahovali o 0,6 gólu na zápas vyššího průměru na stadionech s kapacitou nad 60 000 ve srovnání s menšími arenami. Na MS 2026, kde většina zápasů probíhá na amerických mega-stadionech, bude tento faktor zajímavou proměnnou v predikčních modelech.
Před dvěma lety mě kamarád požádal o radu, jak začít sázet na velký turnaj. Měl účet u jedné kanceláře, tipoval podle pocitu a divil se, proč prohrává. Za hodinu jsme spolu prošli čtyři věci: registraci, typy sázek, daně a bankroll management. Od té doby sází s rozumem — a tohle jsou ty čtyři základní pilíře, které potřebuje zvládnout každý, kdo chce na MS 2026 přistupovat systematicky.
Registrace a KYC v Česku: Každá licencovaná sázková kancelář vyžaduje ověření identity před první sázkou. Proces probíhá přes BankID (online) nebo osobně na pobočce. Bez dokončené verifikace nelze vložit prostředky ani podat tiket. Registrace trvá u většiny operátorů 10–15 minut a vyžaduje platný občanský průkaz nebo pas.
České sázkové prostředí je regulováno zákonem č. 186/2016 Sb. (zákon o hazardních hrách), jehož poslední podstatná novela vstoupila v platnost 1. ledna 2024. Licencované kanceláře podléhají dohledu Ministerstva financí ČR. Pro sázkaře to znamená dvě věci: ochranu vkladů (kancelář musí držet prostředky hráčů odděleně od provozních peněz) a povinnost odvést daň z výher.
Daňový režim je přímočarý. Čistý roční výdělek ze sázek do 50 000 Kč je od daně osvobozen. Nad tuto hranici se uplatní sazba 15 % z čistého výhru — tedy z rozdílu mezi celkovými výhrami a celkovými vklady za kalendářní rok. V praxi: pokud za rok 2026 vsadíte celkem 100 000 Kč a vyhrajete 200 000 Kč, čistý výdělek je 100 000 Kč, z toho zdaníte 50 000 Kč (po odečtení osvobozeného limitu) sazbou 15 %, tedy 7 500 Kč.
Typy sázek na MS 2026 pokrývají široké spektrum. Základem jsou pre-match sázky na výsledek (1X2), handicap, počet gólů (over/under) a oboustranné skórování (BTTS). Speciální trhy zahrnují ante-post sázky na vítěze turnaje, nejlepšího střelce, postup ze skupiny a přesný průběh vyřazovací fáze. Live sázení přidává dynamiku — kurzy se mění v reálném čase podle průběhu zápasu, a při 104 zápasech turnaje bude příležitostí pro in-play sázky rekordní množství.
Tip pro MS 2026: Bankroll management je na turnajích důležitější než u ligových sázek. Doporučuji alokovat na celý turnaj pevnou částku (například 5 000 Kč) a na jeden tiket nevkládat více než 2–5 % bankrollu. Při 39 dnech turnaje a desítkách zápasů denně je pokušení zvyšovat sázky po sérii výher — a právě tam začínají problémy.
Srovnání kanceláří je poslední krok před prvním tiketem. Na českém trhu operuje několik licencovaných společností — a každá nabízí mírně odlišné kurzy, bonusové programy a šíři trhů. Neexistuje univerzálně "nejlepší" kancelář pro MS 2026 — záleží na tom, jaký typ sázek preferujete, zda vám vyhovuje mobilní aplikace a jak moc vám záleží na rozdílu 0,05 bodu v kurzu. Jedno pravidlo ale platí vždy: mějte účet u alespoň dvou operátorů a před každým tiketem srovnejte kurzy.
Rozdíly v kurzech mezi licencovanými českými operátory se pohybují v rozmezí 3 až 15 % v závislosti na trhu. U favoritů (kurzy pod 10,00) bývají rozdíly menší, protože kanceláře sledují mezinárodní likviditu. U outsiderů a speciálních trhů (nejlepší střelec, přesný výsledek skupiny) mohou rozdíly přesáhnout 15 %. Srovnání kurzů před každým tiketem je základní návyk, který v průměru zvedne dlouhodobý výnos o 5 až 8 %.
Čistý roční výdělek ze sázek do 50 000 Kč je od daně osvobozen. Nad tuto hranici se uplatní sazba 15 % z čistého výhru — tedy z rozdílu mezi celkovými výhrami a celkovými vklady za kalendářní rok 2026. Daň se přiznává v rámci běžného daňového přiznání za rok 2026, které se podává na jaře 2027. Kanceláře daň za hráče nestrhávají automaticky — povinnost je na straně sázkaře.
Česko hraje tři skupinové zápasy: Jižní Korea vs Česko 11. června ve 04:00 CEST (noční zápas), Česko vs JAR 18. června v 18:00 CEST (podvečer) a Česko vs Mexiko 24. června ve 03:00 CEST (noční zápas). Dva ze tří zápasů tedy spadají do nočních hodin, což ovlivňuje dostupnost live sázkových trhů a likviditu kurzů v reálném čase.
České kanceláře nabízejí kompletní spektrum trhů: pre-match sázky (1X2, handicap, over/under, BTTS, přesný výsledek), ante-post sázky (vítěz turnaje, nejlepší střelec, postup ze skupiny), speciální sázky (počet gólů v turnaji, semifinalisté, MVP) a live sázky v reálném čase. U turnaje se 104 zápasy je nabídka live trhů výrazně širší než u ligového provozu.
Všichni hlavní licencovaní čeští operátoři nabízejí mobilní aplikace pro iOS i Android s plnou funkcionalitou — registrace, vklady, sázení, výběry. Při nočních zápasech (04:00 CEST) je mobilní aplikace prakticky jediný reálný způsob, jak podat live tiket. Doporučuji mít aplikaci staženou a účet ověřený minimálně týden před zahájením turnaje, aby se předešlo technickým komplikacím v den prvního zápasu.
Ze dvanácti skupin po čtyřech týmech postoupí první dva automaticky. K nim se přidá osm nejlepších mužstev ze třetích míst — hodnocených podle bodů, rozdílu skóre a dalších tiebreaker kritérií. Celkem 32 týmů postupuje do vyřazovací fáze. Pro sázkaře to znamená, že i třetí místo ve skupině může stačit na postup — a kurzy na "postup ze skupiny" u středně silných týmů tuto možnost zatím plně neoceňují.
Ante-post kurzy na vítěze turnaje jsou aktuálně vyšší než budou těsně před zahájením — u favoritů se kurz typicky zkrátí o 10 až 20 % s blížícím se startem, protože objem sázek roste a kanceláře snižují riziko. Na druhou stranu ante-post sázky nevrací vklad, pokud se tým turnaje nezúčastní (což u kvalifikovaných týmů již nehrozí). Pro long-term strategii doporučuji rozložit sázku: 60 % ante-post, 40 % před turnajem po zhodnocení přípravných zápasů.
Mistrovství světa 2026 je z pohledu sázkových trhů nejkomplexnější turnaj, jaký fotbalový svět zažil. 48 týmů, 104 zápasů, tři země, šestnáct stadionů a formát, který nikdo nikdy netestoval na nejvyšší úrovni. Pro české sázkaře přidává turnaj osobní rozměr — česká reprezentace se vrací na šampionát po dvou dekádách a hraje ve skupině, kde je všechno otevřené.
Čísla, kurzy a data, která jsem v tomto přehledu shrnul, jsou výchozí bod — ne cílová stanice. Každá skupina, každý tým a každý stadion si zaslouží vlastní analýzu. V dalších týdnech a měsících budu jednotlivá témata rozkrývat do hloubky: detailní rozbory skupin, profily klíčových týmů, srovnání kanceláří a predikční modely založené na datech. MS 2026 nabízí 39 dnů sázkových příležitostí — a příprava začíná právě teď.