Skupiny MS 2026: Analýza, kurzy a predikce postupu

Analýza všech 12 skupin Mistrovství světa 2026 s kurzy na postup

Načítání...

Dvanáct skupin, 48 týmů a jeden úplně nový formát — MS 2026 mění pravidla hry nejen na hřišti, ale i v sázkových kancelářích. Když FIFA oznámila rozšíření na 48 účastníků, první otázka každého sázkaře zněla: jak tohle ovlivní kurzy na postup ze skupin? Po devíti letech analýzy kurzů mám odpověď — a není to ta, kterou byste čekali.

Skupiny MS 2026 rozlosované do 12 čtveřic nabízejí dramaticky odlišné úrovně kompetitivnosti. Rozdíl mezi nejtěžší a nejlehčí skupinou je na tomto turnaji extrémní — měřeno průměrným FIFA rankingem, skupina s Francií, Senegalem, Norskem a Irákem má průměrný ranking kolem 28., zatímco skupina s Belgií, Íránem, Egyptem a Novým Zélandem přesahuje průměr 45. Pro sázkaře to znamená, že kurzy na postup ze skupin se pohybují v rozmezí od 1,08 (jistý postup favorita z lehké skupiny) po 5,50 (outsider v těžké skupině) — a právě v tomto rozpětí vznikají příležitosti.

Nový formát postupu je klíčový: ze skupiny postoupí dva nejlepší týmy plus osm nejlepších třetích týmů ze všech 12 skupin. To znamená, že 32 z 48 týmů jde dál — dvě třetiny startovního pole. Pravděpodobnost postupu pro průměrný tým ve skupině je 66,7 %, ale v praxi se liší podle síly skupiny. Ve skupině s jedním jasným favoritem a třemi vyrovnanými soupeři bojuje o dvě postupová místa (plus šanci jako třetí) o úroveň více týmů, než ve skupině se dvěma favority, kde je boj reálně jen o třetí místo. Kurzy na postup ze skupin MS 2026 jsou tak první oblastí, kde datová analýza přináší měřitelnou výhodu.

Skupinová fáze MS 2026 se hraje od 11. do 26. června — 16 dní, 72 zápasů, čtyři zápasy denně. Pro českého sázkaře je podstatné, že zápasy probíhají ve třech časových pásmech hostitelských zemí, což v přepočtu na CEST znamená začátky od 18:00 do 4:00 ráno. Analýza skupin MS 2026, kterou právě čtete, pokrývá každou z 12 skupin — sílu týmů, kurzy na postup, klíčové zápasy a sázkové příležitosti. Začínám datovými fakty a postupně procházím skupiny od A po L s důrazem na skupinu A, kde hraje Česko.

Formát turnaje: Jak funguje postup ze skupin

Vysvětlit postup ze skupin MS 2026 kamarádovi u piva zabere asi tři minuty. Vysvětlit ho sázkařovi tak, aby pochopil implikace pro kurzy, trvá podstatně déle. Pojďme na to.

Dvanáct skupin po čtyřech týmech hraje systémem každý s každým — tři zápasy na tým, šest zápasů ve skupině. Za výhru jsou tři body, za remízu jeden, za prohru nula. Po odehrání všech skupinových zápasů postupují dva nejlepší týmy z každé skupiny (24 týmů) plus osm nejlepších třetích týmů ze všech 12 skupin (dalších 8). Celkem 32 týmů vstoupí do vyřazovací fáze — Round of 32.

Osm nejlepších třetích týmů se určuje podle bodů, skóre a dalších kritérií FIFA. Historická data z EURO (které používá podobný formát se třetími týmy od roku 2016) ukazují, že čtyři body na třetím místě znamenají téměř jistý postup, tři body stačí ve většině případů a dva body s příznivým skóre dávají šanci kolem 40 až 50 %. Jeden bod na třetím místě je na postup téměř vždy nedostatečný.

Co to znamená pro sázkové strategie? Především to, že skupinová fáze na MS 2026 je z hlediska postupu benevolentnější než na předchozích turnajích. Tým, který prohraje první zápas, má stále reálnou šanci na postup — a to výrazně mění dynamiku třetích kol. Na MS 2022 s 32 týmy a skupinami po čtyřech bez třetích míst znamenala prohra v prvním zápase dramatický tlak na zbývající dva zápasy. Na MS 2026 si tým může dovolit jednu prohru, jednu výhru a jednu remízu — a s 4 body na třetím místě téměř jistě postupuje. To snižuje zoufalství ve skupinových zápasech a zvyšuje taktické kalkulace — trenéři budou počítat body, skóre a výsledky v jiných skupinách více než kdy dříve.

Pro live sázení ve třetím kole skupin to vytváří zajímavé scénáře. Pokud tým na třetím místě potřebuje k postupu remízu a soupeř na druhém místě již má jistý postup, kurz na remízu v takovém zápase může nabízet hodnotu — oba týmy mají motivaci k taktickému výsledku. Sledování průběžných tabulek všech 12 skupin současně bude na MS 2026 nezbytností pro každého sázkaře, který se zaměřuje na skupinovou fázi.

Ještě jeden aspekt nového formátu, který sázkaři často přehlížejí: třetí kola skupin se na MS 2026 hrají ve čtyřech blocích po třech skupinách. Všechny zápasy jednoho bloku začínají ve stejný čas — to zabraňuje taktickým kalkulacím na základě znalosti výsledku v jiné skupině. Ale výsledky skupin z předchozích bloků jsou již známé — a to ovlivňuje, kolik bodů třetí tým potřebuje k postupu. Pokud ve dvou skupinách z prvního bloku třetích kol skončí třetí týmy se čtyřmi body, zvyšuje se tlak na třetí týmy v dalších skupinách, aby uhrály alespoň čtyři body. Tento druh meziskupinové dynamiky je unikátní pro MS 2026 a vytváří sázkové příležitosti, které neexistovaly na žádném předchozím turnaji.

Praktický důsledek pro české sázkaře: pokud Česko po dvou zápasech skupiny A stojí na třetím místě s třemi body (výhra nad JAR, prohra s Koreou), jeho šance na postup jako nejlepší třetí tým závisí nejen na výsledku třetího zápasu proti Mexiku, ale i na tom, jak dopadly třetí týmy v ostatních skupinách. Tento typ kalkulace je pro předem uzavřené sázky obtížný, ale pro live sázení ve třetím kole je zásadní.

Skupiny A až D: Analýza a kurzy

Čtyři skupiny, čtyři příběhy — a jeden z nich se přímo týká české reprezentace. Skupiny A až D pokrývají hostitelské týmy Mexika a USA a nabízejí jedny z nejzajímavějších sázkových příležitostí celého turnaje.

Skupina A: Mexiko, Jižní Korea, JAR, Česko

Skupina A je pro českého sázkaře středobodem turnaje. Mexiko jako hostitel a nasazený tým z prvního koše je favoritem na první místo — kurzy na mexický postup ze skupiny se pohybují kolem 1,20 až 1,30. Mexická výhoda domácího prostředí je na MS historicky jedním z nejsilnějších faktorů: hostitelé postoupili ze skupiny na posledních osmi turnajích bez výjimky. Estadio Azteca v Mexico City s nadmořskou výškou 2 240 metrů navíc přidává fyzický handicap soupeřům, kteří nejsou na takové podmínky zvyklí. Mexiko hraje zahajovací zápas turnaje proti JAR a zápas proti Česku — oba na domácí půdě.

Druhé místo je otevřeným bojem mezi Jižní Koreou, Českem a Jihoafrickou republikou. Korea s Son Heung-minem má individuální kvalitu, kterou ani Česko, ani JAR nedokáží vyrovnat, a kurzy na korejský postup kolem 1,60 až 1,80 to reflektují. Korejský fotbal je postavený na taktické disciplíně, vysokém workrate a technických záložnících — na posledních čtyřech MS Korea pokaždé uhrála alespoň jeden bod v každém zápase, i proti silnějším soupeřům. Česko s kurzy na postup 2,20 až 2,50 je v pozici, kde potřebuje výhru nad JAR (18. června, Mercedes-Benz Stadium, Atlanta, 18:00 CEST — nejpříznivější čas ze tří zápasů) a alespoň bod z jednoho ze zbývajících dvou zápasů. JAR s kurzy kolem 3,50 až 4,50 je outsider, ale jihoafrický tým Bafana Bafana prošel kvalifikací CAF bez větších problémů a má hráče v evropských ligách.

Rozhodující faktor skupiny A: časový posun. První zápas Korea vs Česko začíná ve 22:00 ET, tedy ve 4:00 CEST — pro české fanoušky a sázkaře uprostřed noci. Třetí zápas Česko vs Mexiko v Mexico City začíná ve 21:00 ET, tedy ve 3:00 CEST. Pouze druhý zápas Česko vs JAR v Atlantě (12:00 ET / 18:00 CEST) je v příznivém čase. Pro live sázení je druhý zápas klíčový — na první a třetí je rozumné připravit si pre-match sázky.

Skupina B: Kanada, Švýcarsko, Katar, Bosna a Hercegovina

Vyrovnaná skupina bez jasného favorita na papíře — ale s jedním skrytým favoritem v podobě Švýcarska. Kanada jako hostitel má mírnou výhodu (BMO Field, Toronto), ale kanadský fotbalový program je stále relativně mladý na mezinárodní úrovni. Švýcarská konzistence z posledních turnajů (čtvrtfinále EURO 2020 a 2024, Round of 16 na MS 2018 a 2022) dělá ze Švýcarska hlavního kandidáta na první místo — a kurzy na švýcarský postup kolem 1,30 to potvrzují. Katar po domácím MS 2022, kde nezvítězil ani v jednom zápase a vstřelil jediný gól, musí prokázat, že jeho účast nebyla jen hostitelským privilegiem. Bosna s Edinem Džekem přiveze zkušenosti a fyzickou sílu — bosenský fotbal je postaven na duelové agresivitě a přímočaré útočné hře, která může překvapit takticky orientované soupeře. Kurzy naznačují Švýcarsko a Kanadu jako postupující, ale bosenský kurz kolem 3,00 na postup nabízí zajímavou příležitost.

Skupina C: Brazílie, Maroko, Skotsko, Haiti

Brazílie je jasným favoritem na první místo s kurzy kolem 1,10 až 1,15. Skutečný boj je o druhé místo mezi Marokem a Skotskem. Maroko po semifinále MS 2022 je favorizováno (kurzy na postup 1,40 až 1,60), ale Skotsko pod vedením Steva Clarka hraje disciplinovaný defenzivní fotbal, který může překvapit. Haiti debutuje na MS a realistické očekávání je boj o čestné výsledky a góly, ne o postup. Klíčový zápas skupiny: Brazílie vs Maroko — kurzy na marockou výhru kolem 5,50 nabízejí zajímavou sázku, pokud věříte v opakování marocké obrany z Kataru.

Rozbor skupin A až D na Mistrovství světa 2026

Skupina D: USA, Austrálie, Paraguay, Turecko

USA jako hlavní hostitel má v této skupině masivní výhodu domácího prostředí. Americký tým hraje všechny tři zápasy na svých stadionech a kurzy na postup kolem 1,15 reflektují tuto situaci. Christian Pulisic, Weston McKennie a Gio Reyna tvoří ofenzivní trojici, kterou americký fotbal nikdy předtím neměl — a podpora desítků tisíc domácích fanoušků přidává psychologický rozměr, který na neutrální půdě neexistuje. Turecko je hlavní vyzyvatel — čtvrtfinále EURO 2024 a mladý talentovaný kádr kolem Ardy Gülera dávají Turecku reálnou šanci na druhé místo s kurzy kolem 1,80. Austrálie pod vedením Grahama Arnolda hraje organizovaný defenzivní fotbal a na MS 2022 se dostala do Round of 16 — australský tým nemá individuální hvězdy, ale funguje jako kompaktní celek. Paraguay jako zástupce CONMEBOL přináší jihoamerickou bojovnost a fyzickou hru. Zápas USA vs Turecko bude rozhodujícím momentem skupiny — a atmosféra na americkém stadionu může být faktorem, který kurzy plně nezohledňují.

Skupiny A až D jako celek představují „hostitelský blok“ turnaje — Mexiko, Kanada a USA hrají v prvních čtyřech skupinách. Pro sázkaře je klíčové sledovat, jak hostitelská výhoda ovlivňuje průběh zápasů v prvním kole, kdy je atmosféra nejintenzivnější. Data z předchozích MS ukazují, že hostitelé v zahajovacím zápase turnaje vyhráli v 75 % případů — a Mexiko otevírá MS 2026 proti JAR na Estadio Azteca, což je kombinace domácí výhody a atmosféry, která může ovlivnit kurzy na celou skupinu A.

Skupiny E až H: Analýza a kurzy

Střední blok turnaje — skupiny E až H — obsahuje čtyři z osmi hlavních favoritů (Německo, Nizozemsko, Belgii a Španělsko) a několik potenciálních tmavých koní. Tady se rodí příběhy, které budou definovat MS 2026.

Skupina E: Německo, Ekvádor, Pobřeží Slonoviny, Curaçao

Německo by mělo suverénně projít ze skupiny — kurzy kolem 1,08 to potvrzují. Německá historie na MS je ovšem plná paradoxů: v Kataru 2022 vypadlo ve skupině s Japonskem a Kostarikou, na EURO 2024 doma prohrálo ve čtvrtfinále se Španělskem. Nagelsmannova přestavba kádru kolem Wirtz-Musiala tandemu dává naději, ale skupinová fáze je pro Německo tradičně záludná. Zajímavější je boj o druhé místo mezi Ekvádorem a Pobřežím Slonoviny. Ekvádor přichází se zkušenostmi z MS 2022 (postup ze skupiny) a fyzicky silným kádrem přizpůsobeným horkému klimatu. Pobřeží Slonoviny jako úřadující africký šampion (vítěz AFCON 2024 na domácí půdě) má kvalitní hráče v evropských ligách — Sébastien Haller, Franck Kessié a Simon Adingra tvoří konkurenceschopný kádr. Curaçao bude hrát o historické výsledky, ne o postup. Pro sázkaře je klíčový zápas Ekvádor vs Pobřeží Slonoviny — výsledek pravděpodobně rozhodne o druhém místě a kurzy na toto utkání budou jedny z nejvyrovnanějších celé skupinové fáze.

Skupina F: Nizozemsko, Japonsko, Tunisko, Švédsko

Jedna z nejtěžších skupin turnaje — a pro sázkaře jedna z nejzajímavějších. Nizozemsko a Japonsko jsou oba silné týmy se zkušenostmi z posledních MS a zápas mezi nimi může být jedním z nejlepších ve skupinové fázi. Japonsko na MS 2022 porazilo Německo i Španělsko ve skupině a jeho taktická evoluce pod trenérem Hajime Moriyasem je jedním z nejpozoruhodnějších příběhů moderního fotbalu. Tuniský defenzivní blok na MS 2022 remizoval s Dánskem a porazil Francii (oslabená sestava) — tuniská organizace je těžko prorazitelná a v zápasech s nižším počtem gólů může Tunisko překvapit. Švédsko se vrací na MS po absenci v Kataru 2022 a švédský tým pod novým vedením hledá identitu. Tato skupina má potenciál pro překvapení a kurzy na postup jsou relativně vyrovnané: Nizozemsko 1,30, Japonsko 1,50, Tunisko 3,00, Švédsko 3,50. Sázkař, který vidí v Japonsku kandidáta na první místo skupiny, může najít hodnotu v kurzu na japonské vítězství ve skupině — historická data z posledních dvou MS podporují tuto tezi.

Skupina G: Belgie, Írán, Egypt, Nový Zéland

Nejpřístupnější skupina pro jednoho favorita. Belgie by měla projít bez problémů, ale belgická historie na turnajích je plná neočekávaných zaváhání — prohra s Marokem ve skupině na MS 2022 je čerstvou připomínkou, že i „zlatá generace“ dokáže selhat proti motivovanému soupeři. Írán a Egypt budou soupeřit o druhé místo a tento souboj je jedním z nejzajímavějších mimo hlavní skupiny. Írán je defenzivně disciplinovaný tým, který na MS 2022 porazil Wales a remizoval s Anglií až do 89. minuty — íránský obranný blok je jedním z nejkompaktnějších na turnaji a ve skupinovém zápase s nižším počtem gólů je Írán těžko porazitelný. Egypt s Mohamedem Salahem má individuální kvalitu, která může rozhodnout úzký zápas. Salah ve svých 34 letech je stále jedním z nejproduktivnějších útočníků v Premier League a jeho schopnost skórovat z minima šancí dělá z Egypta nebezpečného soupeře v každém zápase. Nový Zéland je outsider bez reálných šancí na postup, ale novozélandský tým může v jednom zápase překvapit — na MS 2010 remizovali se Slovenskem, Itálií a Paraguayí. Klíčový sázkový trh: Írán vs Egypt — kurzy na íránskou výhru mohou nabídnout hodnotu díky systematickému podceňování asijských obranných systémů v sázkových modelech.

Skupina H: Španělsko, Uruguay, Saúdská Arábie, Kabo Verde

Skupina H je nejnáročnější v horní polovině turnaje. Španělsko a Uruguay jsou oba týmy schopné vyhrát turnaj — a jejich vzájemný zápas bude jedním z vrcholů skupinové fáze. Španělské kurzy na postup kolem 1,12 a uruguayské kolem 1,40 odrážejí kvalitu obou mužstev. Španělsko pod vedením Luise de la Fuente přiveze mistra Evropy s nejmladším kádrem mezi favority — Yamal, Pedri a Gavi jsou budoucnost, která je už přítomností. Uruguay pod Marcelem Bielsou hraje intenzivní presinkový fotbal s Darwinem Núñezem a Federikem Valverdem v hlavních rolích. Saúdská Arábie po senzaci s Argentinou v Kataru 2022 vstupuje do skupiny jako tým, který umí překvapit — ale opakování takového výkonu proti Španělsku vyžaduje výjimečné okolnosti. Kabo Verde debutuje na MS jako jeden z nejmenších účastníků a bude hrát o prestiž celého ostrovního fotbalu. Sázkový tip: zápas Španělsko vs Uruguay nabídne pravděpodobně nejvyrovnanější kurzy celé skupinové fáze a trh Over/Under 2,5 bude klíčový — obě mužstva mají ofenzivní sílu, ale zároveň taktickou disciplínu, která může udržet skóre nízko.

Skupiny I až L: Analýza a kurzy

Závěrečný blok skupin přináší obhájce titulu Argentinu, dvě bývalé finalisty MS (Anglii a Chorvatsko) a největší individuální hvězdu turnaje mimo top favority — Erlinga Haalanda.

Skupina I: Francie, Senegal, Norsko, Irák

Francie je suverénním favoritem (kurzy na postup 1,05) a reálná otázka je, kdo obsadí druhé místo. Senegal s tradičním silným kádrem a zkušenostmi z MS 2022 (Round of 16) je favorizován před Norskem — senegalský fotbal produkuje stabilně hráče pro top evropské ligy a organizovaný obranný systém v kombinaci s rychlými protiútoky činí ze Senegalu nepříjemného soupeře pro kohokoli. Ale Erling Haaland mění kalkulaci — jeden hráč s jeho gólovou produktivitou (přes 30 ligových gólů za sezónu) může rozhodnout jakýkoli zápas individuálním výkonem. Norský problém je, že mimo Haalanda má tým omezenou kvalitu na mezinárodní úrovni — a na turnaji s třemi zápasy za devět dní musí fungovat celý tým, ne jen jeden útočník. Kurzy na norský postup kolem 2,80 až 3,20 mohou nabídnout hodnotu, pokud věříte, že Haaland ve dvou zápasech ze tří skóruje a norská obrana udrží čisté konto alespoň jednou. Irák debutuje a bude outsiderem ve všech třech zápasech, ale irácký fotbal má tradici bojovnosti, která může zkomplikovat plány Senegalem i Norsku.

Skupina J: Argentina, Rakousko, Alžírsko, Jordánsko

Argentina jako obhájce titulu má kurzy na postup ze skupiny kolem 1,05 — a oprávněně. I bez Messiho v plné kondici je argentinský kádr jedním z nejsilnějších na turnaji. Scaloniho systém přežil odchod generace Agüera, Di Maríy a dalších a nová vlna kolem Álvareze, Enza Fernándeze a Mac Allistera je stejně funkční. Rakousko pod Ralfem Rangnickem je reálný kandidát na druhé místo. Rangnickovův presinkový styl fungoval na EURO 2024 (postup ze skupiny, těsná prohra s Tureckem v osmifinále) a rakouský tým kolem Sabitzera a Laimera má fyzické předpoklady pro intenzivní turnaj v horkém americkém létě. Alžírsko a Jordánsko budou bojovat o body a čestné výsledky — Jordánsko jako debutant na MS bude outsiderem, ale alžírský tým s hráči z francouzské Ligue 1 může být v jednom zápase nebezpečný. Kurzy na rakouský postup kolem 1,70 jsou férové — Rakousko je solidní tým bez extrémního potenciálu, ale také bez výrazných slabin.

Skupina K: Portugalsko, Kolumbie, Uzbekistán, DR Kongo

Skupina K nabídne jeden z nejsledovanějších zápasů skupinové fáze: Portugalsko vs Kolumbie. Oba týmy patří do druhého tieru favoritů a vzájemný zápas rozhodne o prvním místě. Portugalsko s Ronaldem ve 41 letech řeší otázku, zda legendární útočník ještě pomáhá, nebo už brzdí — data z posledních kvalifikačních zápasů ukazují klesající minutáž a gólový příspěvek, ale Ronaldova přítomnost na hřišti má psychologický efekt na soupeře i vlastní tým, který nelze jednoduše kvantifikovat. Kolumbie pod Nestorem Lorenzem hraje přímočarý útočný fotbal s Luisem Díazem jako hlavní zbraní a kvalifikací CONMEBOL prokázala konzistenci. Portugalské kurzy na postup 1,15 a kolumbijské 1,35 ukazují, že oba by měli projít — ale v případě porážky jednoho z nich v přímém souboji se dramaticky změní kurzy na celkový průběh turnaje. Uzbekistán se vrací na MS po dlouhé absenci a uzbecký tým má překvapivě silnou generaci hráčů v asijských a evropských ligách. DR Kongo přináší africkou atletiku a přímočarost — konžský tým může být nepříjemný soupeř v jednom zápase, ale konzistence na třech zápasech je otázkou. Sázkový tip: trh „vítěz skupiny K“ nabídne zajímavé kurzy na Kolumbii kolem 3,00 až 3,50, pokud věříte v jihoamerickou formu proti stárnoucímu Portugalsku.

Analýza skupin I až L na Mistrovství světa 2026

Skupina L: Anglie, Chorvatsko, Panama, Ghana

Anglie a Chorvatsko se potkaly na MS 2018 v semifinále (chorvatská výhra 2:1 po prodloužení) — a jejich skupinový zápas na MS 2026 bude mít náboj historického odvety. Anglie jako favorit skupiny (kurzy na postup 1,10) má kvalitativní výhodu v šíři kádru: Kane, Bellingham, Saka, Foden, Rice — to je pětice hráčů, která by se vešla do základu jakéhokoli týmu na turnaji. Chorvatsko je tým, který na turnajích pravidelně předčí očekávání, ale generační obměna kolem odcházejícího Modriče vytváří nejistotu. Chorvatské kurzy na postup kolem 1,60 odrážejí sílu kádru i riziko, že mladší hráči nezvládnou turnajový tlak tak spolehlivě jako veteráni. Panama po účasti na MS 2018 má turnajové zkušenosti a panamský tým hraje disciplinovaný defenzivní fotbal. Ghana přináší africkou nepředvídatelnost a atletické hráče v evropských ligách. Klíčem ke skupině L je zápas Anglie vs Chorvatsko — výsledek definuje celý další průběh pro oba týmy a kurzy na tento zápas budou jedny z nejsledovanějších celého prvního kola.

Žebříček obtížnosti skupin: Datový index

Každý turnaj přináší debatu o „skupině smrti“ — ale na MS 2026 s 12 skupinami je tato debata poprvé podložena daty z natolik rozdílných skupin, že objektivní měření obtížnosti dává smysl. Sestavil jsem index obtížnosti založený na třech faktorech: průměrný FIFA ranking týmů ve skupině, suma bodů z kvalifikace normalizovaná na 10 zápasů a turnajové zkušenosti (počet MS účastí v posledních 20 letech).

Na špičce obtížnosti stojí skupina F (Nizozemsko, Japonsko, Tunisko, Švédsko) — čtyři týmy s turnajovými zkušenostmi, žádný jasný outsider a průměrný FIFA ranking pod 30. Hned za ní je skupina H (Španělsko, Uruguay, Saúdská Arábie, Kabo Verde), kde dva top-10 týmy vytvářejí extrémní tlak na zbylé dva. Skupina I (Francie, Senegal, Norsko, Irák) má nejsilnějšího favorita, ale Senegal a Norsko jsou oba schopní porazit kohokoliv v jednom zápase. Skupina L (Anglie, Chorvatsko, Panama, Ghana) je čtvrtou nejtěžší — dva bývalí semifinalisté MS v jedné skupině vytvářejí jednu z nejsledovanějších konfrontací celé skupinové fáze.

Střední pásmo indexu obtížnosti zahrnuje skupiny A, B, C, D, J a K. Zajímavé je, že všechny tři hostitelské skupiny (A s Mexikem, B s Kanadou, D s USA) jsou ve středním pásmu — losování jim zajistilo hratelné soupeře, i když náhoda tomu přidala v každé skupině minimálně jednoho konkurenceschopného vyzývatele. Skupina A s Českem je v tomto středním pásmu typická: jeden jasný favorit (Mexiko), jeden silný vyzyvatel (Jižní Korea) a dva týmy bojující o zbývající šance (Česko a JAR).

Nejpřístupnější skupiny jsou G (Belgie, Írán, Egypt, Nový Zéland) a E (Německo, Ekvádor, Pobřeží Slonoviny, Curaçao). V obou případech má jeden tým jasnou kvalitativní převahu a zbylí soupeři jsou z nižších pater světového fotbalu. Pro sázkaře to znamená, že kurzy na postup favoritů z těchto skupin (Belgie 1,08, Německo 1,08) nabízejí minimální výnos — ale speciální trhy jako „počet bodů favorita ve skupině“ nebo „Německo/Belgie projde bez prohry“ mohou být zajímavější.

Skupina A (Mexiko, Jižní Korea, JAR, Česko) se v indexu obtížnosti pohybuje uprostřed žebříčku. Mexiko jako hostitel má jasnou výhodu, ale zbylé tři týmy jsou relativně vyrovnané — a právě vyrovnanost trojice bojující o postup vytváří nejzajímavější sázkové scénáře. V takovéto skupině rozhoduje často gólový rozdíl, disciplína (žluté a červené karty ovlivňující suspendace) a forma v den zápasu. Sázkař, který sleduje týdenní přípravu týmů a novinky o sestavách, má v takto vyrovnané skupině největší výhodu oproti trhu.

Praktické využití indexu obtížnosti pro sázení: pokud skupina má vysoký index, kurzy na postup všech čtyř týmů jsou vyrovnanější — a prostor pro value betting je větší, protože kanceláře mají obtížnější modelování. Naopak v jednoznačných skupinách s nízkým indexem jsou kurzy na favority extrémně nízké a hodnota se nachází spíš ve specifických trzích (přesný počet bodů, gólový rozdíl, první gól v zápase). Na MS 2026 s 12 skupinami místo osmi je tento princip ještě silnější — variabilita mezi skupinami je větší než na jakémkoli předchozím turnaji.

Jedna zásadní poznámka k indexu obtížnosti: nezohledňuje specifické matchupové výhody. Tým, který je celkově slabší, může mít styl hry, který konkrétnímu soupeři vyhovuje. Turecko je v celkovém rankingu slabší než Austrálie, ale turecký presinkový fotbal může být pro australský poziční útok větším problémem než defenzivně orientovaný styl JAR. Tyto matchupové nuance jsou oblastí, kde ruční analýza přidává hodnotu nad rámec jakéhokoli automatizovaného indexu — a kde zkušený sázkař má výhodu nad modelem kanceláře.

Kolik týmů postupuje ze skupiny na MS 2026?

Ze každé skupiny postupují dva nejlepší týmy přímo do Round of 32. K nim se přidá osm nejlepších třetích týmů ze všech 12 skupin. Celkem tedy postoupí 32 z 48 účastníků, což je dvě třetiny startovního pole.

Co rozhoduje o pořadí ve skupině při rovnosti bodů?

Při rovnosti bodů rozhodují postupně: vzájemný zápas, gólový rozdíl ve vzájemných zápasech, gólový rozdíl ve všech skupinových zápasech, počet vstřelených gólů a fair play bodování. Až jako poslední kritérium přichází los.

Která skupina MS 2026 je nejtěžší?

Podle datového indexu obtížnosti je nejtěžší skupina F s Nizozemskem, Japonskem, Tuniskem a Švédskem. Žádný tým v této skupině není jasným outsiderem a všichni čtyři mají zkušenosti z předchozích MS. Na druhém místě je skupina H se Španělskem a Uruguayí.

Ve které skupině hraje Česko na MS 2026?

Česko hraje ve skupině A s Mexikem (hostitel), Jižní Koreou a Jihoafrickou republikou. Kurzy na český postup ze skupiny se pohybují kolem 2,20 až 2,50. Klíčový zápas pro Česko je druhý skupinový duel proti JAR v Atlantě.

Dvanáct skupin, 72 zápasů a tisíce datových bodů

Kompletní analýza skupin MS 2026 ukazuje turnaj s bezprecedentní šíří — od skupin s jasným favoritem a třemi outsidery po vyrovnané čtveřice, kde může postoupit kdokoli. Nový formát s postupem osmi nejlepších třetích týmů mění strategii sázení na skupinovou fázi zásadním způsobem. Skupiny A až D nabízejí hostitelské výhody Mexika a USA, střední blok E až H obsahuje čtyři z osmi hlavních favoritů a závěrečné skupiny I až L přinášejí obhájce titulu a historické rivality.

Pro českého sázkaře je klíčová orientace ve všech 12 skupinách, ne jen ve skupině A. Třetí kola skupin, kde se rozhoduje o postupu nejlepších třetích týmů, vyžadují přehled o bodových situacích napříč celým turnajem. Kdo tento přehled má a dokáže ho aplikovat na kurzové příležitosti v reálném čase, bude mít na MS 2026 nezanedbatelnou výhodu oproti sázkařům, kteří sledují pouze „svou“ skupinu.

Index obtížnosti skupin naznačuje, kde hledat value: v nejtěžších skupinách (F, H, I, L) jsou kurzy vyrovnanější a prostor pro hodnotové sázky větší. V nejlehčích skupinách (G, E) nabízejí hodnotu spíš specifické trhy než sázky na postup. A ve středních skupinách — včetně české skupiny A — rozhoduje detailní znalost týmů a schopnost reagovat na turnajový vývoj v reálném čase. MS 2026 se skupinami bude nejkomplexnějším sázkovým cvičením v historii světového fotbalu.